Private Serverim Private Serverlar Paylaşım Forumu
Yunus Emre Ve Hayatı Vbulletin4_logo
Yunus Emre Ve Hayatı Vbulletin4_logo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Private Serverlar Paylaşım ve Destek Forumu

AnasayfaAnasayfa  PortalPortal  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Yunus Emre Ve Hayatı

YazarMesaj
HiqhDamaqe
Normal Üye
Normal Üye
HiqhDamaqe

Erkek Mesaj Sayısı : 27
Rep : 9
Doğum tarihi : 07/02/95

Yunus Emre Ve Hayatı Empty
MesajKonu: Yunus Emre Ve Hayatı   Yunus Emre Ve Hayatı Icon_minitimeCuma Şub. 26, 2010 1:13 am

Yunus Emre , Allah aşkı için , Allah'a kavuşmak için yanan bir aşıktır ..[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Hakkında çok az bilgi bulunan Yûnus Emre, Anadolu Selçuklu Devleti'nin dağılmaya ve Türk Beylikleri'nin kurulmaya başladığı 13. yy ortalarından Osmanlı Beyliği'nin kurulmaya başladığı 14. yy'ın başlarında Orta Anadolu'da doğup yaşamış bir Türkmen bilgesi, şair ve bir erendir.

Yûnus'un yaşadığı yıllar, Anadolu Türklüğünün Moğol akın ve yağmalarıyla, iç kavga ve çekişmelerle, siyasî otorite zayıflığıyla, dahası kıtlık ve kuraklıklarla perişan olduğu yıllardır.

Bu yıllar aynı zamanda, çeşitli sünni olmayan mezhep ve inançların, batınî ve mutezilî görüşlerin de yoğun bir şekilde yayılmaya başladığı bir zamandır. İşte böyle bir ortamda, Yûnus Emre, Allah sevgisini, aşk ve güzel ahlakla ilgili düşüncelerini, her türlü batıl inanca karşı, gerçek İslam tasavvufunu işleyerek Türk-İslam birliğinin oluşmasında önemli görevler yapmıştır.

Çeşitli belgelerden anlaşıldığına göre, Yûnus Emre, Hicri. 648 (Miladi. 1240) yılında doğmuş, 82 yıl yaşadıktan sonra H. 720 (M. 1320) yılında vefat etmiştir.

Doğduğu yer konusundaki tartışmalar Eskişehir'in Mihalıççık ilçesine bağlı Sarıköy ile Karaman üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Menakıpnâmelerle şiirlerinden çıkarılan bilgilere göre Babalılardan Taptuk Emre'nin dervişidir.Şiirlerinden tasavvuf yolunu seçtiği, iyi bir öğrenim gördüğü anlaşılmaktadır. Anadolu kentlerini dolaştığı, Azerbaycan ve Şam'a gittiği, Mevlana'yla görüştüğü, giderek şeyh olduğu da bu bilgiler arasındadır.

Gel Gör Beni Aşk Neyledi

Ben yürürüm yana yana

Aşk boyadı beni kana

Ne akîlem ne divâne

Gel gör beni aşk neyledi

Gâh eserim yeller gibi

Gâh tozarım yollar gibi

Gâh akarım seller gibi

Gel gör beni aşk neyledi

Akarsularım çağlarım

Dertli ciğerim dağlarım

Şeyhim anuban ağlarım